درمان پارگی منیسک زانو بدون عمل جراحی با ۳ تمرین +فیلم تمرینات درمانی

متن اصلی سایت منبع خبر

اگر شما هم فکر می کنید که درمان پارگی منیسک Meniscus تنها توسط عمل جراحی انجام می شود، بهتر است این مقاله را بخوانید. در اکثر موارد درمان پارگی منیسک بدون عمل جراحی ممکن است.

پارگی منیسک Meniscus چیست؟

زمان بهبودی پارگی منیسک بدون عمل جراحی حدود ۶ هفته است و زمان بهبودی منیسک بعد از عمل جراحی پارگی بین ۱ تا ۳ ماه است. ضمن این که مطالعه جدید نشان می دهد که بعد از ۱ سال احتلاف معنی داری بین عمل جراحی surgery  و درمان های فیزیکی physical therapy وجود ندارد.

در این مقاله به شما می گویم که دقیقا چگونه می توانید پارگی منیسک را بدون عمل جراحی درمان کنید. تنها چیزی که نیاز دارید انجام ۳ تمرین است که در ادامه توضیح خواهم داد.

در ابتدا توضیح می دهیم که:

 • منیسک چیست؟ 
 • منیسک چه کاری انجام می دهد؟
 • چه چیزهایی باعث پارگی منیسک شده؟
 • چگونه خودتان می توانید پاره شدن منیسک را روی خودتان تست کنید؟

همچنین هر آنچه که شما در مورد منیسک و بهبود آن نیاز است بدانید را برایتان توضیح می دهم.

همچنین در مورد مراحلی که در صورت تاثیر نداشتن درمان به علت اندازه یا محل پارگی برای جراحی باید بگذرانید توضیحات لازم را ارائه خواهم کرد.

و برخلاف آنچه جراحان ارتوپد توصیه می کنند باید به شما بگویم که همیشه باید سعی کنید آسیب دیدگی منیسک را بدون جراحی درمان کنید. جراحی همیشه باید آخرین راه حل شما باشد.

پس در این مقاله شما هرچیزی که در مورد درمان پارگی منیسک مورد نیاز است را پیدا می کنید.

در این مقاله می خوانید:

 • ۱٫ منیسک چیست و چه کاری انجام می دهد؟
 • ۲٫ علل پارگی منیسک چیست؟
 • ۳٫ نشانه های پارگی منیسک چیست؟
 • ۴٫ چگونه خودم می توانم پاره شدن منیسک را تست کنم؟
 • ۵٫ چه تفاوتی بین یک منیسک پاره شده و سندروم درد پاتلوفمورال patellofemoral pain syndrome وجود دارد؟
 • ۶٫ در صورت پارگی منیسک چه کارهایی می توانید و چه کارهایی نمی توانید انجام دهید؟
 • ۷٫ از کجا بدانم که پارگی منیسک من بدون جراحی بهبود می یابد؟
 • ۸٫ درمان پارگی منیسک بدون جراحی چگونه است؟
 • ۹٫ جراحی پارگی منیسک چگونه انجام می شود؟
 • ۱۰٫ بهبود بعد از عمل جراحی پارگی منیسک چگونه است و چه مدت طول می کشد؟

 

منیسک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

برای این که درمان پارگی منیسک بدون جراحی را بتوانید درک کنید باید بدانید منیسک چیست و چه کاری در زانو انجام می دهد.

منیسک یک دیسک غضروفی C شکل در زانو است. هر زانو دو منیسک دارد: منیسک خارجی lateral و منیسک داخلی medial.

همان طور که در تصویر می بینید شکل منیسک ها با هم متفاوت است. علت آن تفاوت بین شکل بالای استخوان درشت نی یا استخوان قلم پا است. منیسک داخلی شما بزرگ تر از منیسک خارجی است.

عملکرد اول منیسک باعث افزایش پایداری و استحکام زانوی شماست. به طور طبیعی استخوان ساق پا و ران شما به هم نمی خورند. چون استخوان ساق پا صاف است ولی استخوان ران بیشتر انحنا دارد. عملکرد منیسک شما برای از بین بردن این تفاوت شکل است. پایین استخوان ران به صورت کاملا متناسب در حفره هایی که توسط منیسک ایجاد شده قرار  می گیرد تا شما به راحتی پای خود را حرکت دهید.

عملکرد دوم منیسک جذب ضربه است. ضربه گیری در زانو برای محافظت از غضروف میانی زانو بسیار مهم است. نیروهای موثر بر زانو در حال دویدن یا بالا رفتن از پله بسیار بزرگ هستند. بدون وجود منیسک غضروف زانو به راحتی آسیب دیده و منجز به ابتلا به آرتروز می شود. بعد از این که در مورد گزینه های مختلف جراحی بحث کردیم بیشتر به این مورد خواهیم پرداخت.

یکی دیگر از تفاوت های بین منیسک داخلی و منیسک خارجی این است که منیسک داخلی به رباط میانی متصل شده که منیسک داخلی را محکم در محل خود نگه می دارد و به همین دلیل پارگی منیسک خارجی متداول تر از پارگی منیسک داخلی است.

علل پارگی منیسک چیست؟

 1. پارگی منیسک معمولا زمانی رخ می دهد که در بازی های ورزشی باید به سرعت بچرخید یا تغییر جهت دهید. هنگامی که می چرخید ولی هنوز پایتان روی زمین قرار دارد، فشاری که بر منیسک وارد می شود خیلی بالاست. به خصوص وقتی که زانوی شما خم شده باشد، در این حالت به راحتی احتمال پارگی منیسک وجود دارد.

۲٫ علت دیگر پاره شدن منیسک ضربه ناگهانی به زانو است، به خصوص زمانی که زانو کمی خم شده باشد. وقتی زانوی شما خم شده منیسک از زانو برجسته تر می شود به خصوص منیسک داخلی. وقتی زانویتان خم است فشار بر روی منیسک به صورت غیر مستقیم اعمال می شود بنابراین در این حالت احتمال آسیب دیدن منیسک بیشتر است.

۳٫ یکی دیگر از علل شایع پارگی منیسک بلند کردن وزنه های سنگین است. وقتی وزنه سنگین بلند می کنید فشار روی منیسک واقعا زیاد است چیزی حدود ۵ برابر وزن واقعی. اگر منیسک به دلیل سن شما فرسوده شده باشد این وزن می تواند آسیب جدیدی بر آن وارد کند.

۴٫ اضافه وزن نیز ممکن است باعث پارگی منیسک شود. با توجه به وزن اضافی ای که روی زانوهای شماست، منیسک سریعتر فرسوده می شود که ممکن است در طول زمان منجر به پارگی منیسک شود.

۵٫ آخرین علت شایع پارگی منیسک خم کردن ناگهانی و شدید زانوست. این اتفاق معمولا وقتی اتفاق می افتد که حین راه رفتن یک قدم اشتباه بر می دارید. از آن جا که زانو شدیدا خم می شود منیسک شما بین ران و ساق پا فشرده می شود و ممکن است آسیب ببیند.

بروز پارگی منیسک داخلی بیشتر از منیسک خارجی خطرناک است. دلیلش این است که منیسک داخلی به رباط میانی متصل است در حالی که منیسک خارجی می تواند آزادانه حرکت کند.

از آنجا که منیسک داخلی نمی تواند آزادانه حرکت کند توسط نیروهایی که بر آن اعمال می شود جا به جا نشده بنابراین افزایش فشرده سازی در نهایت باعث پارگی آن می شود. دلیل اصلی بیشتر بودن پارگی منیسک داخلی نسبت به منیسک خارجی به همین علت است.

علایم منیسک پاره چیست؟

علائم منیسک پاره به اندازه و محل پارگی بستگی دارد. پارگی منیسک را به ۳ نوع مختلف می توانیم تقسیم کنیم که هر کدام علایم خود را دارند.

meniscus-tear.jpg

۱٫ پارگی منیسک با یک پارگی جزئی که درد و تورم خفیف دارد. می توانید بدون درد زیادی راه بروید و فقط کمی محدودیت در زندگی روزمره تان ایجاد می شود. پارگی جزئی اغلب با ضربه وارد شدن مداوم به زانو ایجاد می شود و از خارج به منیسک آسیب وارد می شود و به طور کلی روند بهبود خیلی خوبی دارد.

۲٫ یک پارگی متوسط می تواند سبب درد در کناره ها یا مرکز زانوی شما شود. اغلب تورم زانو ۲ – 3 روز بعد از آسیب خودش را نشان می دهد. این نوع آسیب اغلب به علت بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شود. راه رفتن دردناک ولی ممکن است. خم شدن زانو محدود شده و هنگام صبح یا بعد از نشستن طولانی احساس سفتی در زانو دارید. چرخاندن زانو گزنده و با درد شدید ناگهانی همراه است. این نوع آسیب معمولا در عرض 4 – 6 هفته با تمرینات بهبود پیدا می کند.

۳٫ هنگامی که شما یک پارگی شدید را تجربه می کنید در واقع یک تکه از منیسک شما شل شده است. در این حالت بخشی از منیسک آزادانه در فضای داخلی مفصل حرکت می کند. این مسئله باعث صدا دادن زانوی شما یا قفل شدنش می شود. وقتی زانویتان قفل شود ممکن است برای یک دوره زمانی قادر به خم کردن آن نشوید و یا بی ثباتی زانو را تجربه کنید. دلیل آن هم متناسب نبودن استخوان ران و ساق پا است. پارگی سطل دسته دار bucket Handle tear یکی از شایع تری انواع پارگی شدید منیسک است.

معمولا تورم در سمت راست بعد از جراحت ایجاد شده و زانو بعد از ۱ – 2 روز آبی رنگ خواهد شد که به علت پاره شدن رگ های خونی داخل منیسک یا بافت های اطراف آن است. راه رفتن بعد از پارگی شدید منیسک معمولا بسیار دشوار است. بهبود می تواند تا 3 ماه طول بکشد و گاهی نیازمند جراحی باشد.

چگونه خودم می توانم پاره شدن منیسک را تست کنم؟

با این حرکات می توانید پاره شدن منیسک را تست کنید:

– زانو را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید.

– حالا ساق پای خود را به داخل و خارج بچرخانید.

اگر چرخش باعث ناراحتی داخل زانو شد می توانید آزمون پارگی منیسک را مثبت در نظر بگیرید. چرخش داخلی روی منیسک خارجی شما فشار وارد می کند و چرخش خارجی روی منیسک داخلی شما فشار می آورد. همچنین می توانید تست پارگی منیسک را کمی تغییر دهید تا فشار بیشتری بر منیسک وارد شود. می توانید بعد از چرخاندن ساق پا به داخل یا خارج زانو را هم باز و بسته کنید.

آزمون دوم پارگی منیسک به سادگی با فشار مستقیم بر مفصل در حالت ۹۰ درجه می تواند به شما در تشخیص پارگی کمک کند. اگر منیسک شما آسیب دیده باشد وارد آمدن فشار مستقیم دردناک خواهد بود که نشانه ای مثبت برای تست پارگی منیسک است.

چه تفاوتی بين يک منيسک پاره شده و سندروم درد پاتلوفمورال patellofemoral pain syndrome وجود دارد؟

پارگی منیسک اغلب با سندروم درد پاتلوفمورال اشتباه گرفته می شود و بالعکس. خوشبختانه با خواندن این بخش از مقاله می توانید تفاوت آن ها را به راحتی تشخیص دهید.

نکته اول: درد ناشی از پارگی منیسک عمدتا در کنار زانو است در حالی که درد ناشی از سندروم درد پاتلوفمورال بیشتر در قسمت بالایی زانو حس می شود. همچنین درد ناشی از پارگی منیسک عمدتا در یک مکان خاص تجمع دارد در حالی که درد ناشی از سندروم درد پاتلوفمورال عمدتا در کل زانو منتشر می شود.

نکته دوم: در پارگی منیسک چرخش ساق پا دردناک است ولی در سندروم درد پاتلوفمورال در این حالت دردی حس نمی شود. خودتان می توانید این نکته را با خم کردن ۹۰ درجه زانو و چرخاندن ساق پا به سمت بیرون تست کنید اگر این کار درد زانوی شما را تشدید کرد می توانید مطمئن باشید که با پارگی منیسک روبرو هستید.

نکته سوم: همچنین درد ناشی از سندروم درد پاتلوفمورال باعث می شود که بالا آوردن انگشت سخت شود و نتوانید به راحتی این حرکت را انجام دهید.

ساده ترین راه برای تشخیص سندروم درد پاتلوفمورال انجام آزمایش زیر است:

روی زمین نشسته پای خود را صاف کنید حالا زانوی دردناک را خم کنید.

زانوی خود را دوباره صاف کرده و انگشت شصت خود را به سمت داخل و به طرف کشکک زانو خم کنید. کشکک زانو را به سمت بیرون یا داخل بفشارید اگر دردتان کمتر شد احتمالا به سندروم درد پاتلوفمورال مبتلا هستید ولی اگر تغییری ایجاد نشد احتمال این که دچار پارگی منیسک شده باشید بیشتر است.

در صورت پارگی منيسک چه کارهايی می توانيد و چه کارهايی نمی توانيد انجام دهيد؟

هنگامی که حدس می زنید دچار پارگی منیسک شده اید کارهایی هست که نباید در دوره بهبود این عارضه انجامشان دهید.

کارهایی که نباید انجامشان دهید:

شامل فعالیت هایی است که نیاز به خم شدن زیاد زانو یا اعمال فشار زیاد بر روی زانو دارد. مثل اسکوات squats ، لانچ lunges  یا تمرینات قایقرانی rowing exercises. همچنین فعالیت هایی مانند فوتبال یا دویدن که فشار بیش از حدی روی منیسک آسیب دیده شما وارد می کند.

کارهایی که شما می توانید و باید انجام دهید:

شنا کردن و دوچرخه سواری است با این حال این مسئله به شدت پارگی بستگی دارد که بتوانید انجامشان دهید یا نه. قاون کلی این است که فعالیت ممکن است کمی درد ایجاد کند ولی این درد باید در حدود یک ساعت بعد از فعالیت از بین برود.

همچنین شما می توانید تمرین های قدرتی برای عضلات بالایی پا را انجام دهید تا زمانی که نیاز نباشد وزنی روی زانو اضافه کنید یا زانو را خم کنید. در ادامه در مورد تمرینات درمانی پارگی منیسک زانو بدون عمل جراحی کاملا توضیح خواهیم داد.

از کجا بدانم که پارگی منيسک من بدون جراحی بهبود ميی يابد؟

بهبود منیسک زانو بدون جراحی به محل و شدن پارگی منیسک بستگی دارد. از ۳ نوع پارگی منیسکی که بالاتر در موردش صحبت کردیم پارگی جزئی و متوسط بدون جراحی بهبود پیدا می کنند. پارگی شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد ولی نه در همه موارد. به طول کلی علت ایجاد پارگی در منیسک می تواند به شما بگوید به جراحی نیاز دارید یا خیر.

پارگی جزئی منیسک زانو در اثر ضربه خوردن تقریبا همیشه بدون نیاز به جراحی در عرض چند هفته بهبود پیدا می کند. همچنین پارگی منیسک ناشی از بلند کردن اجسام سنگین هم به خوبی درمان می شود. به طور کلی زمانی که درد زیادی حس می کنید و بلافاصله بعد از پارگی منیسک دچار اختلال عملکردی می شوید به احتمال زیاد به جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. خوشبختانه گاهی اوقات حتی پارگی شدید منیسک هم با تمرینات التیام پیدا می کند.

در سایت ویکی پدیا نوشته شده است که منیسک توسط رگ های خونی کوچک تغذیه می شود. ولی یک منطقه بزرگ در مرکز آن بدون هیچ جریان خونی مستقیمی وجود دارد، به این معنی که یک پارگی در مرکز منیسک تقریبا به خودی خود بهبود پیدا نمی کند.

بنابراین اگر شما بدانید علت پارگی منیسک چه بوده و در داخل یا خارجش ایجاد شده می تواند تشخیص دهید که بدون جراحی بهبود پیدا می کند یا خیر.

اما به یاد داشته باشید:

– مهم نیست علت یا شدن پارگی منیسک شما چه باشد، در هر حال باید سعی کنید با برنامه ورزشی که در ادامه مقاله توضیح می دهیم برای درمان آن اقدام کنید. فقط در صورتی که این فعالیت ها در طی ۶ هفته درد شما را کاهش نداد باید به گزینه جراحی فکر کنید.

– به یاد داشته باشید برنامه ورزشی را به آرامی شروع کرده و در ادامه با توجه به وضعیت خودتان و میزان دردی که احساس می کنید فشار و تعداد آن را افزایش دهید.

درمان پارگی منيسک بدون جراحی چگونه است؟

اولین کاری که باید انجام دهید ماساژ پشت زانو برای تسکین درد است. یکی از علل درد پارگی منیسک زانو به خاطر سفت شدن عضلات پشت زانو است این تنش، درد شما را تشدید می کند.با ماساژ این عضلات درد کاهش پیدا کرده و راحت تر می توانید راه بروید. این کار به بهبود شما کمک خواهد کرد و باعث می شود راحت تر بتوانید تمرینات زیر را انجام دهید.

درمان پارگی منیسک ما بدون جراحی شامل ۳ تمرین ورزشی است. این ورزش ها به افزایش قدرت عضلات بالایی پا و افزایش جریان خون به زانو کمک می کند. منیسک برای ترمیم خود نیاز به تغذیه دارد که این تغذیه توسط جریان خون به محل می رسد.تحقیقات نشان می دهد که یک برنامه آموزشی ۱۲ ماهه عضلات بالایی پا به اندازه جراحی در بهبود پارگی منیسک موثر است.

تمرین شماره ۱ برای درمان پارگی منیسک زانو:

هدف از اولین تمرین ورزشی پارگی منیسک افزایش قدرت عضلات چهار سر ران است. این تمرین برای تقویت عضلات چهار سر ران بدون فشار بر زانو یا خم شدن زانو طراحی شده. چون فشار بر زانو آسیب وارد شده بر منیسک را  افزایش می دهد. بنابراین بهترین تمرین برای تقویت عضلات بالایی پا همین تمرین است.

حین انجام تمرین متوجه خواهید شد که انجام آن با پای آسیب دیده سخت تر از پای سالمتان است. علتش این است که این تمرین مستقیما بخش آسیب دیده را درگیر می کند.

تمرین را با ۳ ست ۱۰ تایی شروع کنید و ۲ بار در روز انجامش دهید. سپس کم کم در طول زمان تعداد تکرارهای هر ست را به ۱۵ تا و در نهایت ۲۰ تا افزایش دهید. هنگامی که تکرار حرکت را افزایش دادید کم کم متوجه می شوید که درد کاهش پیدا می کند.

روی سطحی صاف به پشت دراز کشیده دست ها را کنار بدن قرار دهید زانوها را ثابت و صاف نگه دارید . پنجه پا به سمت داخل باشد و پای چپ را بالا بیاورید تا با زاویه حدودا ۴۵ درجه  قرار بگیرد. سپس به آرامی پا را به حالت اول برگردانید. هر ست را برای هر دو پا تکرار کنید.

تمرین شماره ۲ برای درمان پارگی منیسک زانو:

تمرین دوم درمان پارگی منیسک برای افزایش تحرک زانو طراحی شده. زمانی که منیسک در حال ترمیم است برای بازگشت عملکرد کامل زانو نیاز به بازگرداندن تحرک پا به طور کامل دارید. با این ورزش شما می توانید تحرک زانوی خود را بدون ایجاد خطر برای جراحت افزایش دهید.

هنگام انجام ورزش ممکن است کمی در زانوی خود احساس ناراحتی داشته باشید. با این حال نباید دردی که حس می کنید بیش از حد باشد. هر بار سعی کنید کمی مقدار حرکت زانو بیشتر شود.

روی صندلی نشسته و پا ها را به حالت عمودی روی زمین قرار دهید. پای سالم را مطابق ویدئو روی پای آسیب دیده گذاشته و زانوها را به طرف داخل صندلی تا جایی که می توانید خم کنید ۱۰ ثانیه در همین حالت نگه داشته و سپس زانوها را باز کرده و پاها را به سمت جلو بکشید. این حرکت را چند بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۳ برای درمان پارگی منیسک زانو:

تمرین سوم درمان پارگی منیسک برای افزایش ثبات زانو و قوزک پا طراحی شده است.

بعد از آسیب دیدن منیسک زانو ثبات زانوی شما اغلب کاهش پیدا می کند چون شکل هلالی منیسک نقش مهمی در ثبات زانو ایفا می کند بنابراین برای بازگرداندن این ثبات شما به آموزش زانوی خود نیاز دارید.

اتفاقی که حین این تمرین می افتد این است که عضلات اطراف زانو یاد بگیرند که واکنش سریع تری داشته باشند. به این ترتیب ماهیچه های شما از دست دادن ثبات ناشی از پارگی منیسک را جبران می کنند.

بایستید و مانند ویدئو یک پا را از زانو به سمت عقب خم کرده و زانوی پایی که رویش ایستاده اید را کمی به جلو خم کنید. این حالت را تا زمانی که می توانید نگه دارید. این حرکت را چند بار تکرار کنید. در صورتی که نمی توانید تعادل خود را حفظ کنید می توانید چند لحظه با گرفتن دیوار یا تکیه گاه با یک دست تعادل خود را حفظ کنید.

جراحی پارگی منيسک چگونه انجام می شود؟

متاسفانه پارگی منیسک گاهی بدون عمل جراحی بهبود پیدا نمی کند. همان طور که قبلا گفتیم این مساله به شدت و محل پارگی بستگی دارد.در این صورت جراحی آخرین گزینه شماست.خوشبختانه عمل جراحی پارگی منیسک موفقیت بالایی داشته و خطر و عوارضش بسیار کم است.

به طور کلی دو گزینه برای عمل جراحی وجود دارد:

 • – اولین گزینه بریدن و دور انداختن قسمت شل شده منیسک است.
 • – دومین گزینه دوختن قسمت پاره شده به محل خودش.

این که جراح گزینه اول یا دوم را انتخاب کند به چند چیز بستگی دارد:

 • – اندازه پارگی
 • – محل پارگی
 • – زمان مورد نظر برای ریکاوری

همان طور که قبلا گفته شد اندازه و محل پارگی برای توانایی بازگشت سلامت اهمیت زیادی دارد.  پس زمانی که پارگی در حلقه خارجی منیسک ایجاد می شود که دارای رگ های خونی است، جراح گزینه بخیه زدن منیسک را انتخاب می کند یا زمانی که پارگی خیلی بزرگ نباشد.

 

یک دلیل ساده برای ارجحیت دوختن منیسک به بریدن تکه پاره شده وجود دارد:

– تحقیقات نشان می دهد که پس از برش منیسک خطر ابتلا به آرتروز در آینده نسبت به دوختن منیسک خیلی بیشتر خواهد شد.

– بهبود نهایی بعد از دوخته شدن منیسک بهتر از بریدن بخش پاره شده است.

– تنها مشکل دوختن منیسک این است که زمان ریکاوری بیشتر طول می کشد چون محل دوخته شده باید کاملا بهبود پیدا کند.

تنها زمانی بریدن پارگی نسبت به دوختن ارجحیت پیدا می کند که:

– دوختن تاثیر قابل ملاحظه ای روی محل یا اندازه پارگی منیسک نداشته باشید یا

– زمانی که بخواهیم زمان ریکاوری را کاهش دهیم مثل ورزشکاران حرفه ای. چون زمان ریکاوری و بهبود در بریدن بخش پارگی کوتاه تر است چون بعد از آن چیزی وجود ندارد که نیاز به بهبود داشته باشد.

روش جراحی پارگی منیسک

برای ترمیم منیسک از جراحی آرتروسکوپی استفاده می شود. در این روش جراح ۳ سوراخ کوچک در زانو ایجاد می کند:

meniscus-tear-surgery.jpg

یک سوراخ برای پر کردن زانو با آب استفاده می شود. این کار فضای داخلی زانو را برای جراح افزایش می دهد، همچنین شانس عفونت در طی یا بعد از عمل را کاهش می دهد.

سوراخ دوم برای قرار دادن منبع نور و دوربین استفاده می شود.

سوراخ سوم برای ورود وسایل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

جراح حتی در حین عمل هم می تواند روش ترمیمی خود را به دلخواه تغییر دهد.هنگامی که عمل جراحی به پایان می رسد سوراخ های زانو بخیه زده می شوند. این بخیه ها بعد از دو هفته برداشته می شود.

فرایند جراحی پارگی منیسک معمولا یک روزه است.  شما صبح به بیمارستان رفته و اگر همه چیز خوب پیش برود بعد از ظهر مرخص می شوید. این جراحی به روش بی حسی موضعی انجام می شود.

بهبود بعد از عمل جراحی پارگی منيسک چگونه است و چه مدت طول می کشد؟

زمان بهبودی بعد از عمل جراحی پارگی منیسک به شرایط زیر بستگی دارد:

 • – سن
 • – شرایط فیزیکی
 • – بخیه زدن یا برداشتن قسمت پاره شده منیسک
 • – اندازه پارگی منیسک

شرایط چند روز اول بعد از جراحی

در چند روز اول باید با چوب زیر بغل راه بروید چون نباید وزنتان را کامل روی زانوی آسیب دیده بیندازید و در عین حال راه رفتن بدون عصا هم ممکن نیست. اگر پارگی منیسک بریده شده باشد این مرحله ۳ تا ۷ روز طول می کشد. با این حال باز هم تا حدود زیادی به شرایط بدنی شما بستگی دارد. بعضی اشخاص اصلا با چوب زیر بغل راه نمی روند و بعضی هم تا ۲ هفته از آن ها استفاده می کنند. اگر پارگی منیسک شما بخیه زده شده باشد توصیه می شود که تا ۲ هفته از چوب زیر بغل برای راه رفتن استفاده کنید. در این مورد باید با پزشکتان مشورت کنید. بعد از چند روز حتی ممکن است بتوانید بانداژ حمایت کننده روی زانویتان را هم باز کنید.

تمرینات بعد از جراحی پارگی منیسک زانو

درست بعد از جراحی منیسک زانو می توانید تمرینات خود را شروع کنید. برنامه ورزشی اساسا همان تمرینات درمان پارگی منیسک بدون جراحی هستند که قبلا در موردشان بحث کردیم.

می توانید تعداد دفعات تمرین و فعالیتتان را بر اساس درد و ناتوانی ای که احساس می کنید افزایش دهید.

معمولا فعالیت های ورزشی را می توانید حدود ۶ هفته بعد از جراحی شروع کنید. در صورت بخیه زدن پارگی منیسک این مدت ممکن است ۴ تا ۶ ماه طول بکشد.

حدود ۹۰ درصد بیماران پس از جراحی پارگی منیسک به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

نتیجه گیری:

پارگی منیسک یکی از مشکلات بسیار شایع است. به طور کلی درمان پارگی منیسک بدون جراحی به خوبی امکان پذیر است با این حال گاهی اوقات جراحی لازم است. خوشبختانه میزان موفقیت بعد از جراحی بسیار بالا است. توجه داشته باشید که این اطلاعات را هرگز نمی توانید جایگزین مراجعه به پزشک کنید و این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات شما تهیه شده است. اگر از وضعیت خود مطمئن نیستید و یا تمرینات کارساز نیست یا وضعیتتان را بدتر می کند فورا به پزشکتان مراجعه نمایید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

درمان یبوست با ۷ راه حل برای اینکه فردا صبح شکم تان راحت تر کار کند

متن اصلی سایت منبع خبر

شاید شما هم جزو افرادی باشید که یکی از بزرگترین چالش های زندگی تان رفتن به توالت و کار کردن شکم تان باشد. دیگر وقتش رسیده که به فکر درمان یبوست تان باشید، البته با چند راه حل ساده.

عملکرد بهتر روده ها برای دفع مدفوع با ۷ ترفند

۱٫ از چهارپایه توالت toilet stool استفاده کنید

بله درست است، استفاده از صندلی زیر توالت باعث می شود که مدفوع راحت تر دفع شود. قبل از این توالت فرنگی های چینی براق فقط یک سوراخ روی زمین وجود داشت که باید روی آن چمباتمه می زدید. مطالعه ای که سال ۲۰۰۳ در مجله بیماری های دستگاه گوارش و علوم منتشر شد نشان داد که چمباتمه زدن زمان و مقدار فشار هنگام اجابت مزاج را کاهش می دهد. شبیه سازی عمل چمباتمه برای درمان یبوست موثر است.

۲٫ به بدنتان حرکت دهید

Get moving.jpg

همه می دانند که ورزش کمک می کند بدن در حالت بهینه قرار بگیرد. اما شاید متوجه نشده باشید که راه رفتن صبحگاهی می تواند علایم افسردگی را کاهش دهد و بر اساس مقاله ای که  در سال 2011 در مجله گوارش و کبد منتشر شد یک ارتباط قوی بین افسردگی و اضطراب و یبوست مزمن وجود دارد. فقط یک پیاده روی ساده 10 تا 20 دقیقه ای بیرون از خانه هوای تازه را به مغزتان رسانده، ذهنتان را باز کرده و باعث افزایش تحرکتان می شود. – همه این ها می تواند علایم روانی را کاهش دهد و به عنوان درمان یبوست در نظر گرفته شود.

۳٫ پروبیوتیک مصرف کنید

Pop a probiotic.jpg

اگر سری به داروخانه بزنید می توانید در آنجا ۱۰ تا ۲۰ برند مختلف از کپسولهای پروبیوتیک را پیدا کنید. بر اساس گزارش سلامت هاروارد، استفاده روزانه پروبیوتیک ممکن است به کسانی که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستند و منجر به یبوست شده، رنج می برند،کمک کند. بجای خوردن کپسول می توانید از ماست های پروبیوتیک استفاده کنید که پر از باکتری های خوبی است که برای انجام کار روده مفید هستند. علاوه بر این تحقیقات جدید نشان می دهد که باکتری های سالم روده می تواند تاثیر مثبت در سراسر بدن داشته باشند.

۴٫ از مکمل منیزیم استفاده کنید

04_Magnesium_Ways_To_poop_Better_tomorrow_474791866_smailciydem_FB-380x254.jpg

چگونه ماده ای به کوچکی ویتامین می تواند به اجابت مزاج شما کمک کند؟ خب نه تنها این ماده معدنی برای استخوان هایتان مفید است بلکه آثار شگفت انگیزی در دستگاه گوارش برای درمان یبوست می گذارد. سیترات منیزم magnesium citrate شکم را شل کرده و به روده آب می کشد در نتیجه روده راحت تر می تواند مدفوع را منتقل کند.  سایر ویتامین هایی که به راحت تر شدن اجابت مزاج کمک می کنند عبارتند از ویتامین C ، ویتامین B5 ، ویتامین B12 و ویتامین B1.

۵٫ مراقب مصرف کربوهیدارت های ساده باشید

Watch the simple carbs.jpg

تا حالا دقت نکرده اید که یک بسته چیپس چقدر روی دستگاه گوارش شما تاثیر می گذارد؟ خب ، یک نکته بگوییم کافی است، چیپس برای اجابت مزاج روز بعدتان افتضاح به بار می آورد. به عنوان یک درمان موثر برای یبوست سعی کنید سبزیجات، دانه های غلات کامل، و چربی های خوب را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. چربی های خوب مانند روغن زیتون سطح روده را پوشانده و باعث می شوند که مواد غذایی راحت تر در آن حرکت کنند.

۶٫ بیشتر بایستید

Stand more.jpg

اگر کار شما پشت میز نشینی است به این معنی نیست که باید ۱۲ ساعت نشسته باشید. می توانید از یک میز ایستاده استفاده کنید. دستگاه گوارش به خاطر این رفتار بهتری که داشتید از شما تشکر می کند. در واقع ایستادن در طول روز خطر ابتلا به چاقی، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و سایر مشکلات مرتبط با کاهش سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد.

۷٫ نوشیدن آب و لیمو در صبح

Drink lemon water in the morning.jpg

فشردن یک لیموی تازه در یک لیوان آب سرد یک روش درست برای حمایت از روده هاست. آب سرد و مرکباتی مثل لیمو هر دو سبب افزایش سرعت کار دستگاه گوارش و درمان یبوست می شوند. نوشیدن این معجون دو بار در روز به شما احساس روان شدن ترافیک در امتداد بزرگراره دستگاه گوارش را می دهد.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

بیش از ۶ هزار پروژه بهداشتی درمانی در کشور به همت خیرین اجرا می شود

متن اصلی سایت منبع خبر

بیرجند – ایرنا – قائم مقام مجمع خیرین سلامت گفت: ۶ هزار و ۲۵۰ پروژه بهداشتی درمانی در سراسر کشور به همت افراد خیر، توسط این مجمع اجرا می شود که بخشی از آنها به بهره برداری رسیده است.

سید عباس پور هاشمی روز دوشنبه در آیین افتتاح ۲ پروژه بهداشتی درمانی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیرجند افزود: در هفت سال فعالیت مجمع خیرین سلامت تاکنون بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال کمک های مردمی توسط این مجمع جذب شده است.

وی بیان کرد: به لطف خداوند در این سال ها اقدامات بسیار وسیعی در کشور انجام شد که از مهمترین آنها می توان به احداث بیمارستان، درمانگاه، تامین تجهیزات پزشکی، خانه بهداشت و … اشاره کرد.

به گزارش ایرنا، پور هاشمی اظهار کرد: تمامی تجهیزات و امکانات از طریق مردم و افراد خیر تامین می شود و کمک های هرچند کوچک مردم، همیشه یاری گر این مجمع بوده و هست.

وی یادآور شد: همت همه مردم به مجمع خیرین سلامت بسیار زیاد است به گونه ای که با کمک های افراد خیر هر روز شاهد افتتاحیه یا کلنگ زنی پروژه هایی در جای جای کشور هستیم.

وی ادامه داد: حق مردم بیش از این است، با همه کمک ها و مساعدت های افراد خیر، هنوز عقب هستیم و همچنان نیازمند همکاری و همیاری مردم و افراد خیر هستیم.

ساخت مرکز رادیوتراپی و انکولوژی ایران مهر خراسان جنوبی به عنوان مهمترین پروژه مجمع خیرین سلامت در استان با ۶ هزار مترمربع زیربنا سال ۱۳۹۰ در بیرجند آغاز شد.

تاکنون ۱۲۵ میلیارد ریال برای احداث این پروژه هزینه شده است که ۹۰ درصد توسط افراد خیر و ۱۰ درصد هزینه ها توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند تامین شده است.

با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۲ پروژه بیمارستان آموزشی، پژوهشی و درمانی رازی و مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی در بیرجند افتتاح شد.

خراسان جنوبی با حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارای ۱۱ بیمارستان در ۱۱ شهرستان استان است که با ۹۵۰ تخت بیمارستانی فعال به بیماران خدمات دهی می کند.

*۷۵۵۷* ۶۰۵۴ * خبرنگار- رقیه محمدی * انتشار دهنده – مریم پنجابی*

انتهای پیام /*

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

۷۰۰ کیلو پرتقال قاچاق از بازار میوه و تره بار پایتخت کشف شد

متن اصلی سایت منبع خبر
به گزارش گروه اقتصادخبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، حمید رضا خلیلی از کشف ۷۰۰ کیلو پرتقال مصری قاچاق که به صورت تقلبی در بسته
بندی داخلی در یکی ازفروشگاه های سطح شهرتهران عرضه شده بود، خبر داد.
وی در ادامه افزود: همزمان با اجرای طرح تنظیم بازار میوه نوروز ۹۶ و در راستای تأمین امنیت بازار طی بازرسی های تیم نظارت بر بازار عرضه میوه شب عید، ۷۰۰ کیلو پرتقال مصری قاچاق که به صورت تقلبی در بسته بندی داخلی در میادین عرضه شده بود، کشف شد.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصریح کرد: براساس ضوابط و مقررات مندرج در ماده ۱۱ قانون حفظ نباتات، این میوه های قاچاق با حضور نماینده بازرسی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و اداره کل تعزیرات استان از سطح بازار جمع آوری و برای اقدام قانونی به مرکز اموال تملیکی منتقل شد.

قیمت پرتقال تنظیم بازار والنسیای جنوب کاهش یافت

خلیلی همچنین از کاهش قیمت پرتقال تنظیم بازار والنسیای جنوب خبر داد.

وی درخصوص آخرین مصوبات کمیته راهبری تأمین و توزیع میوه شب عید گفت: براساس این مصوبه و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه، قیمت پرتقال والنسیای داخلی جنوب کشور درسطح خرده فروشی میادین میوه و تره بار شهرداری تهران و سایر واحدهای صنفی طرح تنظیم بازار میوه شب هرکیلوگرم ۳۸۰۰ تومان مصوب شد.
انتهای پیام/

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

درمانی شبیه به دیالیز برای آسم

متن اصلی سایت منبع خبر

تهران – ایرنا – محققان دانشگاه علوم پزشکی وین موفق به توسعه مکانیسمی شده‌اند که عملکردی شبیه به سیستم دیالیز دارد و آنتی‌بادی‌های آلرژی‌زا را از خون حذف می‌کند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، سیستم ایمنی هنگامه مواجهه با موادی مانند گرده گیاهان سبب تشکیل آنتی بادی‌هایی موسوم به IgE در جریان خون می‌شود که دلیل اصلی بروز آسم است و به دنبال آن علایمی مانند سرفه، خس‌خس و تنگی نفس رخ می‌دهد.

محققان دانشگاه علوم پزشکی وین برای حل این مشکلی یک دستگاه با عملکردی شبیه به دستگاه دیالیز ابداع کرده اند. این دستگاه از نوعی پلیمر استخراج‌شده از جلبک دریایی ساخته شده است. در این دستگاه پروتئین‌هایی وجود دارد که با آنتی بادی IgE پیوند برقرار می‌کنند. زمانی که خون بیمار از درون دستگاه عبور می‌کند، پروتئین ها، آنتی بادی های IgE را تسخیر می کنند و با آنها پیوند تشکیل می‌دهند و خونی که به طور کلی عاری از این آنتی بادی است، مجدد وارد رگ های بیمار می‌شود.

مطالعات بالینی نشان می‌دهد این روش قادر به حذف حدود 80 درصد از آنتی بادی های IgE خون است که منجر به بهبود قابل ملاحظه‌ای در سلامت بیمار مبتلا به آسم می‌شود.امید است با استفاده از این روش بتوان موادآلرژی زا را از خون بیمار حذف کرد.

علمی (۶)** ۹۲۵۹**۱۴۴۰

مترجم:سپیده کاشانی** انتشار: معصومه گلشن

برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:

@irnaelm

https://telegram.me

انتهای پیام /*

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

آخرین خبرها از وضعیت جسمی و سلامتی علیرضا داوودنژاد!

متن اصلی سایت منبع خبر

علیرضا داودنژاد به دلیل گرفتگی عروق قلب در بیمارستان بستری شده است.

رضا داوودنژاد: مشکل حل شده است!

رضا داودنژاد، پسر این هنرمند وضعیت عمومی پدرش را خوب توصیف کرد و گفت:
«پدر آنژیوگرافی شد و به تشخیص پزشک معالج بالن و فنر گذاشته و مشکل حل شده است.»

به گفته او، علیرضا داودنژاد قرار است طی ۲۴ ساعت آینده تحت نظر پزشکان در بیمارستان باشد و پس از آن مرخص خواهد شد.

فیلم «فراری» تازه‌ترین ساخته این کارگردان در جشنواره سی‌و‌پنجم فجر چند سیمرغ در بخش‌های مختلف گرفت. او در کارنامه کاری‌اش ساخت فیلم‌هایی چون «نیاز»، «مصائب شیرین»، «بچه‌های بد»، «کلاس هنرپیشگی» و… را دارد.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر
seemorgh.com/culture
منبع:isna.ir

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

سویچ متابولیک: عامل سندرم خستگی مزمن

متن اصلی سایت منبع خبر

شواهد جدید نشان می دهد که در سندرم خستگی مزمن بدن به مسیرهای کمتر بهینه برای تولید انرژی منحرف شده است.

 

در گذشته تصور می شد که این حالت ناشی از اختلالات روحی و عصبی می باشد. حال آن که محققین اکنون به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد در افراد مبتلا سلول های بدن بیشتر از آن که از قند به تولید انرژی بپردازند بیش از پیش وابسته به تولید انرژی از پربی و پروتئین می شوند. این نکته به نوبه خود منجر به تولید لاکتات می شود که منجر به ایجاد خستگی و درد در عضلات می شود.

این نکته هم توجیه کننده علت خستگی و هم ایجاد درد و عدم تحمل حتی با ورزش های کم است.

این دانشمندان اکنون این مطالعه را در جمعیتی بزرگ تر در نروژ ادامه می دهند تا با ثبت شواهد جدید و دقیقتر در پی درمان آن باشند.

متن اصلی مطلب با جزییات بیشتر به زبان انگلیسی

اميدهاي تازه در درمان اوتيسم

متن اصلی سایت منبع خبر

محققين در امريكا بيش از ٣٠ ژن موثر در يك نوع نادر اوتيسم  بنام سندرم رت را شناسايي كرده اند كه به صورت بالقوه مي تواند در انتخاب داروهاي هدفمند در درمان اين بيماري موثر باشد. 

در حال حاضر  بيش از٣٥٠٠٠٠ دختر مبتلا به اين بيماري در دنيا وجود دارد اما هيچگونه درمان اختصاصي براي ان وجود ندارد. 

دانشمندان با شناسايي اين ژن ها و تنظيم فعاليت ان ها مي توانند كروموزوم  كروموزوم ايكس غير فعال را كه واجد ژن  بدون جهش است را مجددا فعال نمايند و موجب عدم بروز علامت يا درمان بيماري شوند. 

متن اصلی مطلب با جزییات بیشتر به زبان انگلیسی

درمان کم خونی با یک دمنوش خوش طعم خانگی

متن اصلی سایت منبع خبر

کم خونی علائمی مانند خستگی، ریزش موها یا تپش قلب ایجاد می کند. بنابراین مهم است که قبل از ایجاد مشکلات بیشتر، این بیماری کنترل شود. در این مطلب کمی بیشتر با این بیماری و یک درمان قدیمی با گزنه و لیموترش صحبت می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

درمان کم خونی با دمنوش گزنه و لیمو ترش

کم خونی یا آنمی در صورتی بروز می کند که میزان هموگلوبین خون کم باشد. این مشکل در اثر کمبود آهن بروز می کند و یا می تواند علامت مشکلی جدی تر باشد. کم خونی علائمی مانند خستگی، ریزش موها یا تپش قلب ایجاد می کند. بنابراین مهم است که قبل از ایجاد مشکلات بیشتر این بیماری کنترل شود. در این مطلب کمی بیشتر با این بیماری و یک درمان قدیمی با گزنه و لیموترش صحبت می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

کم خونی باید کنترل شود

اگر بیش از حد معمول احساس خستگی می کنید و احتمال می دهید کم خونی داشته باشید حتماً آزمایش خون داده و مشکلتان را با پزشک متخصص در میان بگذارید. کم خونی می توانید ناشی از کمبودهای غذایی باشد و یا اینکه در نتیجه بیماری های دیگر بروز کند که در هر دو صورت باید تحت بررسی قرار بگیرد. برای تشخیص و بررسی این مشکل نیز حتماً باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن ریشه یابی شود.

حواستان به مکمل های آهن باشد

اگر تصمیم به مصرف مکمل آهن گرفته اید باید بدانید که مصرف نادرست آن باعث بروز واکنش های نامناسب در بدن می شود. در واقع مصرف این مکمل ها باعث بروز ناراحتی های عمومی در بدن و همچنین مشکلات گوارشی شود. برای پیشگیری از کم خونی و برای درمان آن توصیه می شود که مصرف مواد غذایی سرشار از آهن مانند سبزیجات سبز، حبوبات، چغندر، جعفری و یونجه را نیز افزایش دهید. اگر مکمل مصرف می کنید حتماً آن را با ویتامین C مصرف کنید تا بهتر جذب بدن شود.

گزنه

گزنه یک گیاه جنگلی است که قابل مصرف بوده و در ترکیب سوپ و آش و همچنین به صورت دمنوش و غیره قابل استفاده است. البته استفاده درمانی و دارویی از این گیاه معمولاً به صورت دمنوش یا مکمل آن است. شما می توانید به دامان طبیعت زده و از مناطقی که آلودگی کمتری دارد این گیاه را بچینید. البته بهتر است قبل از لمس این گیاه حتماً دستکش بپوشید در غیر این صورت پوستتان دچار خارش زیادی می شود. خوشبختانه زمانی که این گیاه خشک یا پخته می شود خواص تحریک کنندگی آن برطرف می شود. گزنه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است که مشخص ترین آن‌ها آهن است. این گیاه خواص گوارشی و دیورتیک (ادرارآور) دارد و برای کبد مفید است. بنابراین به طور کلی می تواند بدن را پاکسازی کند. می توان از این گیاه برای برطرف کردن کمبودهای غذایی و همچنین پاکسازی و سم زدایی عمقی بدن استفاده کرد.

گزنه و لیموترش

لیموترش یک ماده غذایی فوق العاده است که باعث پاکسازی و سم زدایی بدن شده و جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن را افزایش می دهد. لیموترش منبع ویتامین C است. این ویتامین باعث بهبود جذب آهن موجود در مواد غذایی مصرفی می شود. توصیه می کنیم از لیموترش های طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. چون در این صورت می توانید از پوست آن نیز در تهیه دمنوش، دسرها، سس ها و سالادها استفاده کنید.

گزنه و لیمو ترش در خدمت درمان کم خونی

اگر خواص فوق العاده این دو ماده غذایی در کنار هم قرار گیرد، یک درمان طبیعی برای مقابله با کم خونی به دست می آید.

مواد لازم برای دمنوش گزنه و لیمو ترش برای درمان کم خونی

گزنه سبز خشک شده : ۵ قاشق معادل ۵ گرم
آب لیموترش : ۱ عدد
آب : ۱ لیتر

روش تهیه و استفاده از دمنوش گزنه و لیمو ترش

لیموترش منبع ویتامین C است. این ویتامین باعث بهبود جذب آهن موجود در مواد غذایی مصرفی می شود. توصیه می کنیم از لیموترش های طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. چون در این صورت می توانید از پوست آن نیز در تهیه دمنوش، دسرها، سس ها و سالادها استفاده کنید.

برای تهیه این دمنوش ضد کم خونی لازم است که یک لیتر آب را بجوشانید. به محض اینکه آب جوش آمد زیر شعله را خاموش کنید و گزنه را به آن اضافه کنید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد.
سپس دمنوش تان را صاف کرده و آب یک عدد لیموترش را گرفته و به آن اضافه کنید. می توانید این دمنوش را با اندکی استویا یا عسل شیرین کنید.
توصیه می شود که این نوشیدنی را در طول روز و خارج از وعده های غذایی میل کنید. به عنوان مثال می توانید یک تا دو استکان به صورت ناشتا، یک استکان وسط روز و یک استکان دیگر عصر مصرف کنید. این نوشیدنی را به مدت ۱۵ روز مصرف کنید تا میزان آهن بدنتان بالا برود. این کار باعث پیشگیری و همچنین درمان کم خونی می شود. بعد از دو هفت مصرف، میزان مصرف را کاهش داده و به روزانه یک استکان بسنده کنید.

توصیه می شود خانم‌ها به محض شروع قاعدگی از این دمنوش استفاده کنند تا کمبود آهن جبران شود. برای افزایش تأثیرگذاری این درمان توصیه می شود که به غذاهایتان نیز لیموترش بزنید. چون این کار باعث افزایش جذب آهن موجود در مواد غذایی مصرفی می شود.

جعفری خام نیز یک ماده غذایی فوق العاده برای جذب ویتامین C و آهن همزمان است. می توانید در کنار این درمان از جعفری نیز استفاده کنید. همچنین باید بگوییم که دمنوش گزنه ممکن است باعث ایجاد مشکل دفع و همچنین سردرد و ضایعات پوستی موقت شود. اما این مشکلات خیلی زود برطرف می شوند و علامت این هستند که درمان گیاهی شما در حال تأثیرگذاری است. برای پیشگیری از ابتلا به کم خونی حتماً به برنامه غذایی تان مواد غذایی حاوی آهن اضافه کنید. اگر پزشکتان صلاح می داند مکمل مصرف کنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : tebyan.net

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.

کمر درد را چگونه درمان کنیم

متن اصلی سایت منبع خبر

بسته به اینکه علت کمر درد چیست و چه مدت طول کشیده است درمان آن متفاوت است. کمردرد بندرت نیاز به جراحی دارد حتی اگر علت آن هرنی دیسک باشد

برای تسکین انواع کمر درد چه کنیم

اگر یکبار کمردرد گرفته اید احتمال آن هست که باز هم بگیرید. پس گرچه درمان کمردرد مهم است ولی مهم تر از آن مدیریت Management آن است. باید یاد بگیرید چگونه مانع از بروز مجدد کمردرد شوید. مهم ترین روش های پیشگیری از بروز کمردرد اینست که عضلات کمر و شکم خود را قوی نگه دارید، خوب بایستید، یاد بگیرید که چطور زندگی کنید و چگونه استرس را مهار کنید.

درمان کمر درد حاد چیست

 کمردرد حاد به کمردردی میگویند که از شروع آن کمتر از سه ماه گذشته است. علت عمده این کمردرد ها وارد آمدن فشار زیاد به قسمت های پایینی ستون فقرات است. کارهایی مانند بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین، حرکات نا متعادل و چرخشی ستون مهره یا انجام ورزش های جدید بدون داشتن آمادگی میتوانند موجب کمردرد حاد شود.

البته علل دیگری مانند شکستگی های مهره، عفونت یا تومور های مهره هم میتوانند موجب کمردرد حاد شوند ولی شیوع آنها کمتر بوده و درمان آنها در قسمت های دیگر بررسی شده است.

 اکثر کمردردهای حاد در عرض چند هفته خوب میشوند. 

اگر درد شما تازه شروع شده است بهترین راه درمان، مصرف دارو است. استفاده از استامینوفن، بروفن یا ناپروکسن یا دیگر داروهای ضد التهابی مفیدند. از داروهای شل کننده عضلانی هم در درمان کمردرد های حاد استفاده میشود. این داروها را روزانه در وعده های منظم مصرف کنید. 

اگر درد زیاد است، ۲-۱ روز استراحت کنید و پس از دو روز استراحت، با رعایت مواردی که هیچگونه فشاری به کمرتان وارد نشود، با احتیاط به کار مشغول شوید. استراحت بیش از دو روز ممکن است به علت ایجاد مشکلات روحی و به علت کاهش قدرت انقباضی عضلات کمر، درد را بیشتر کند. همچنین با استراحت طولانی مدت خطر لخته شدن خون در ساق پا افزایش میابد.

برای ۲-۱ روز در وضعیتی که راحت هستید استراحت کنید. به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانو های خود بگذارید تا کمی خم شوند یا به پهلو بخوابید و یک بالشت بین پاهایتان بگذارید. برای مدت طولانی در یک وضعیت نخوابید. هر ۳-۲ ساعت حدود ۲۰-۱۰ دقیقه قدم بزنید و دوباره دراز بکشید.

 هر 3-2 ساعت یکبار کمر خود را به مدت 20-15 دقیقه گرم کنید. با کیسه آب گرم یا حوله برقی. دوش آب گرم هم مفید است. برای بعضی افراد سرد کردن بهتر از گرم کردن موجب کاهش درد میشود. میتوانید به همین تعداد و مقدار ذکر شده محل درد را سرد کنید و امتحان کنید که آیا سرد کردن موضع برای شما مفید است یا خیر. معمولا وقتی بعد از یک فعالیت بدنی شدید کمردرد ایجاد میشود در چند روز اول سرد کردن محل درد مفید است و بعد از گذشت چند روز ممکن است گرما مفیدتر باشد.

بستن کمر با هر چیزی که بتواند کمر را گرم نگه دارد مفید است. میتوانید برای چند روز از یک کمربند طبی استفاده کنید و یا حتی یک شال به دور کمر خود ببندید.

اگر کمردرد بیش از ۳ روز طول بکشد یا درد کمر یا ساق شما بدتر شود، یا بعد از خوب شدن دوباره شدید شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان کمردرد مزمن چیست

کمر درد مزمن به کمردردی میگویند که از شروع آن بیش از سه ماه گذشته است

مهمترین روش درمان کمردرد های مزمن عبارتست از  

 تقویت عضلات کمر با استفاده از نرمش های خاص طبی 

تغییر روش زندگی : به این معنی که باید یاد بگیریم چگونه بایستیم، بنشینیم، چگونه اجسام را بلند کنیم، چگونه رانندگی کنیم و

گرم نگه داشتن کمر با پوشیدن لبای گرم یا بستن یک شال به دور کمر

استفاده از دارو : درد مزمن ایجاد بیخوابی و بی تحرکی میکند و متعاقب آن فرد تحریک پذیر و مضطرب و دچار افسردگی میشود. بوجود آمدن این حالت عصبی درد را بیشتر میکند. این یک سیکل معیوب است که موجب تشدید خودش شده و برای درمان باید این سیکل، شکسته شود. درد هم روی بدن و هم روی ذهن تاثیر میگذارد پس باید با دارو و همچنین، روش های کنترل استرس و مشاوره روانشناسی وضعیت را بهتر کرد.

روش های دیگری هم برای درمان کمردرد وجود دارد که ممکن است در صورت ناموفق بودن درمان های ذکر شده پزشک معالج از آنها استفاده کند. این روش ها تاثیر ثابت و قابل اطمینانی در همه افراد ندارند. به زبان دیگر ممکن است در یک فرد تاثیر خوبی داشته باشند و در فرد دیگر بیفایده باشند. این روش ها عبارتند از استفاده از مانیپولاسیون کمر، طب سوزنی، بیوفیدبک، کشش، TENS و اولتراسوند.

اکثر کمردردها با روش های کلی ذکر شده بهبود می یابند و بندرت برای درمان کمردرد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: iranorthoped.ir

متن اصلی این مطلب از وب سایت سیمرغ به صورت خودکار گرفته شده و همه حقوق و مسئولیت ها به آن خبرگزاری مرتبط است. برای دسترسی به متن اصلی کلیک کنید.